نمونه اشعار از شاعر گرانقدر حسن مختاری و زندگینامه

زندگینامه شاعر گرانقدر حسن مختاری

حسن مختاری در خرداد ماه 1337 در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود . پدرش کربلایی حاج محمد مختاری در سن پنج سالگی او را به مکتب خانه فرستاد و پس از فراگیری عم جز و مختصری از قران مجید در سن هفت سالگی به مدرسه رفت .

ایام تعطیلات تابستانی برای تمام کردن قران به مکتب خانه می رفت تا قران را کامل فرا گرفت ، از آن پس تعطیلات تابستان را به فراگیری شغل های کفاشی ، نجاری ، نقاشی ساختمان ، شیشه بری و بنایی گذراند . پس از اخذ دیپلم و قبولی در مرکز تربیت معلم مشهد راهی آن جا شد . شعر گفتن را از دوران سوم دبیرستان نظام قدیم شروع کرد ودر سال 57 هم زمان با تظاهرات مردمی و حرکت های دانشجویی آن ها را به زبان شعر بیان می نمود ودر بین مردم منتشر می کرد . عشق و علاقه به معلمی سبب شد تا در این شغل به مردمش خدمت نماید و دراین دوران نیز درد اجتماع و مردم را با زبان شعر زیبا و ساده بیان می کرد .وی با برنامه های صدا وسیما ( دیار اندیشه و هنر ، چشمه ساران ، دهکده ، عصر بخیر خراسان ، دیدار و خراسان جنوبی ) همکاری داشته و گاهی با ارسال مطالبی برای نشریه های قدس ، خراسان ، شمیم ، سیمان قاین ، ایوان قهستان ، اندیشه سبز ، طلوع قاینات ، پیام رسا ، مهر قاینات و طنین قاینات همکاری داشته ودارد . ایشان با دلسوزی و تلاش مداوم تاکنون هفت اثراز مجموعه کتابهای خودش را به چاپ رسانده است وبرای ویرایش و چاپ هشت اثر ادبی دیگرازشعرا و فرهیختگان قاینات نیزتلاش نموده که قابل تقدیر است .

مجموعه کتاب های به چاپ رسیده از این شاعر عبارتند از :

نگین قهستان ( 1380 مشهد انتشارات ضریح آفتاب )

زعفران در آوار ( سال 1381 مشهد انتشارات ضریح آفتاب )

قاین پایتخت زعفران ( سال 1384 مشهد انتشارات ضریح آفتاب )

شهر ستاره ها ( سال 1386 مشهد ضریح آفتاب )

یاقوت سرخ ( سال 1387 مشهد ضریح آفتاب )

آی حسنی کجا میری ؟ ( 1389 قم انتشارات سنجاقک )

زعفرو به مثقال ضرب المثلهای قاینی (1391 قاین انتشارات اکبرزاده )

حسن مختاری هم اکنون نیز کتاب هایی را برای چاپ آماده می نماید که عبارتند از :

مجموعه آداب و رسوم محلی ، دو بیتی های محلی ،از قاین تا میقات ، دیوان اشعار و ... که امید است در آینده به علاقه مندان و دوستداران فرهنگ و هنر این مرز و بوم هدیه گردد . انشاءالله .

با آرزوی موفقیت و سلامتی روز افزون برای این فرهیخته و شاعر گرانقدر