پرسش ها و سر فصل هایی تازه برای موسیقی اثری متفاوت از علامه محمد تقی جعفری

موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی اثر زنده یاد آیت الله محمد تقی جعفری

کتاب موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی که امسال از سوی موسسه تدوین ونشر آثار علامه محمد تقی جعفری منتشر شده ، با توجه به اسمش روی دو حوزه مهم فلسفه و روان شناسی تمرکز دارد .هر چه باشد ، شاید تنها هنر موسیقی است که به ترجمان نیاز ندارد و بین همه تمدن ها و جوامع بشری با فرهنگ های متعدد و گوناگون ، کار ویژه خاص خود را یافته است . مگر نه اینکه آوا و موسیقی پیش از شکل گیری زبان و بیان آن با نغمه های پرندگان و آبشارها و صدای تپش قلب و...انسان را به فکر می برده است ؟ این حقیقتی است که در نگاه نخست می توان برای موسیقی داشت . مبنایی مشترک بین اصوات و آواها در همه فرهنگ ها و اقلیم ها ، همین است که موسیقی را فراگیر می کند .شاید از این روست که شعر یا کلام به مدد موسیقی بر تاثیرگذاری اش می افزاید و هیجانی در جان و ذهن شنونده و خواننده باقی می گذارد که تاثیرات روانی خود را دارد .

علامه جعفری در مقدمه کتاب موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی چنین می آورد :« بدیهی است که موسیقی ، خصوصا از آن جهت که با ظریف ترین وپیچیده ترین حقایق وجود انسانی ارتباط دارد ، بنابر این باید از دیدگاههای گوناگون فلسفی و علمی ومذهبی مورد بررسی و تحقیق خالصانه و دقیق قرار بگیرد.پدیده موسیقی ، بلکه هرگونه صدای موزون و دارای آهنگی که در درون انسانها تاثیر وجد و نشاط و انواعی از هیجانات به وجود می آورد ، دارای جهات متنوع است. عمده انواع این جهات عبارتند از 1- کیفیت و کمیت فیزیکی اصوات موزون و انواع موسیقی 2- وسیله بروز و نمودار شدن اصوات موزون و انواع موسیقی 3- فرهنگی که آن اصوات وموسیقی ها در زمینه آن به وجود می آیند 4- فلسفه وهدف تمایل بشر به اصوات مزبور موسیقی 5- تاریخ بروز پدیده موسیقی و تحولاتی که تاکنون در پشت سر گذاشته شده 6-هویت ارتباط صدای موزون و موسیقی با درون انسان ها از دیدگاه فلسفی و روانی 7- ارزش موسیقی در مسیر تکامل انسانی

ایشان پس از مقدمه در بحث یکم به موسیقی سنتی ایران و موسیقی غربی و شکل و محتوای موسیقی می پردازد و در بحث دوم شعر و موسیقی ،مقایسه نقاشی و موسیقی و مقایسه خط زیبا و موسیقی را مطرح می کند .در بحث یازدهم از کتاب با نام « آیا موسیقی روح انسان را تلطیف نموده و او را فوق خشونت ها و سختی های عالم ماده و قوانین آن قرار می دهد ؟ » آمده : «موسیقی روح آدمی را تلطیف و ظریف و حساس می سازد ! البته این یک آرمان بسیار با ارزش است که آدمیان وسیله ای پیدا کنند تا آنان را از این همه خشونت ها و قساوت ها و درنده خویی ها نجات بدهد ، ولی آیا چنین کار مطلوبی از دست موسیقی بر آمده است ؟

در کتاب « موسیقی از دیدگاه فلسفی وروانی » بسیاری از سرفصل ها با پرسش هایی گشوده شده و علامه جعفری در بحثی از کتاب با نام « نظریات مهم هگل در باره هویت موسیقی و بررسی آنها » دیدگاه ها ونقد خود را بر نظریات هگل ارائه می دهدو در بحث بعد ، نظریه جلال الدین محمد مولوی را در باره موسیقی و سماع مطرح می کند . ایشان با این شیوه ، پرسش ها و دیدگاه هایی مطرح می کند که در واقع هم نظریه هایی را به چالش کشیده و هم سرفصل هایی تازه برای موسیقی گشوده است .از این حیث کتاب « موسیقی از دیدگاه فلسفی و روانی » متفاوت و خواندنی است .

(برگرفته ازخانه کتاب ایران )


[ ] [ ] [ ]

ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب نظافت منزل در تهران پیش بینی نتایج فوتبال خرید ملک در ترکیه انجام پروژه متلب میهن ام پی تری بازی حکم نقاشی ساختمان آپلود عکس نمایندگی پنل پیامک بانک مشاغل شیراز پزشکان متخصص شیراز
بستن تبلیغات [X]