زندگینامه فرهیخته گرامی نجیب الله رجبی
نامش نجیب الله رجبی و متولد سال 1336 روستای روم شهرستان قاینات می باشد. تحصیلات ابتدایی را در زادگاهش گذراند و متوسطه را در تنها دبیرستان قاین طی نمود و پس از اخذ مدرک دیپلم در رشته علوم طبیعی در سال 1355 جهت شرکت در آزمون سراسری شرکت نمود و دررشته دبیری جغرافیا ی دانشگاه تربیت معلم زاهدان پذیرفته شد. با توجه به علاقه خدمت به شهر و دیار خویش واینکه می دانست دانش آموزان بی معلمند، قاین را انتخاب نمود او اولین دبیر جغرافیا در این شهر بود و جغرافیا را با علاقه و روش خاصی تدریس می کرد آن چنان که هنوز شاگردانش هرآنچه او در کلاس گفته را بیاد دارند. ایشان به معلمی عشق می ورزد و آن را بهترین شغل می داند و دانش آموزان خود را همانند فرزندانش دوست می دارد وبه معلمی خود افتخار می کند. او طی شش سال مسئولیت تربیت معلم شاگردانی داشته که امروز در اقصی نقاط خراسان جنوبی باعث افتخارآموزش و پرورش می باشند. ایشان درسال 1378 به عنوان معلم نمونه کشوری انتخاب شد و از طرف آموزش و پرورش به مکه مکرمه مشرف گردید. با وجودآن که اغلب دوستانش به دیگر مناطق رفتند، اما او خدمت در شهر و دیار خود بر همه امکانات دیگر نقاط ترجیح داد و تا سرانجام در سال 1385 به افتخار بازنشستگی نائل گردید.

فعالیت های فرهنگی اجتماعی

این پیشکسوت عزیز در خدمت به شهر و استان خود هیچ گاه بازنشسته نشد و همچنان به رسالت خطیر معلمی ادامه می دهد:

گرد آوری مطالب و راه اندازی موزه آب شهر قاین، گردآوری کتب اسناد و راه اندازی موزه مشاهیر قاینات، پیگیری در راه اندازی کانون بازنشستگان آموزش وپرورش، عضویت در کمیسیون فرهنگی شورای شهر قاین در ادوار مختلف، عضویت در هیات امنای کتابخانه های عمومی شهرستان، مشاور شهردار و عضویت در شورای نام گذاری معابر و تلاش در احیای شخصیت های تاثیر گذار بر قاین، همکاری با صدا و سیما و جراید محلی در معرفی شهرستان و استان و همکاری در برگزاری همایش ها بخشی از فعالیت های فرهنگی او می باشد.

فعالیت های نویسندگی و پژوهشی

ایشان تمام تلاش خود را به معرفی فرهنگ، تاریخ و تمدن خراسان جنوبی و شهرستان قاینات اختصاص داد. جهت ماندگاری این آثار و بهره مندی هم وطنان توانسته برخی از آثارش چاپ نماید و بعضی از کارهایش آماده چاپ می شود

الف- نگارش کتاب:

1-کتاب نخستین ره آورد جشنواره ملی طلای سرخ ایران برگزارشده در قاین درآبان ماه سال 1381 با همکاری مهندس داد خواه و به اهتمام مهندس محسن احتشام مدیر عامل محترم شرکت تروند زغفران قاین در انتشارات شهر آشوب تهران چاپ و منتشرگردید.

2-کتاب تاریخ و جغرافیای شهرستان قاینات به بررسی توانمندی ها و راهبردهای توسعه این شهرستان در قلمرو جغرافیای طبیعی، تاریخی، گردشگری، فرهنگی، اقتصادی، انسانی و شهری و روستایی قاینات می پردازد که در سال 1384 توسط انتشارات شهر آشوب تهران چاپ و منتشر گردید.

3- کتاب دومین ره آورد جشنواره ملی طلای سرخ با همکاری منصور آزادی و اهتمام دبیرخانه دائمی جشنواره زعفران در قاین در سال 1386 توسط انتشارات دارالعلم قم چاپ و منتشر گردید.

4-کتاب اهمیت آب و مصرف بهینه آن در خراسان جنوبی را ایشان به اهتمام شرکت آب و فاضلاب روستایی و مدیریت نهضت سوادآموزی استان خراسان جنوبی جهت تدریس در کلاس های نهضت در سال 1387 تدوین نمودکه توسط انتشارت رزقی بیرجند چاپ گردید.

5-کتاب فرهنگ زعفران در خراسان جنوبی را به اتفاق آقایان برآبادی و شعیبی با نظارت اداره کل میراث فرهنگی خراسان جنوبی و به اهتمام تروند زعفران قاین بعداز دو سال کارمیدانی و بازدید از 25 شهر و روستای شاخص استان در تولید زعفران در سال 1389 به سر انجام رساند. این اثر منجر به ثبت میراث معنوی زعفران به نام خراسان جنوبی شد و در جشنواره ملی زعفران سال 1389 از آن رونمایی گردید. در این کتاب به تاریخ زعفران در استان، نقش و اهمیت زعفران در زندگی مردم، دانش بومی زعفران درمراحل کاشت داشت و برداشت، کاربردها و مصارف زعفران، زعفران در ادبیات استان، تجارت زعفران، زعفران در آیین ها و باورهای مردم و نقش زعفران در توسعه گردشگری خراسان جنوبی پرداخته شده است.

6-کتاب تاریخ و مشاهیر قاینات را به اتفاق فرزندش دکتر میثم رجبی و به اهتمام شرکت تروند زعفران قاین با عناوین قهستان و قاینات در گذرگاه تاریخ، امرا، رهبران مذهبی، علما، اندیشمندان ، شعرا و پیشگامان آموزش و پرورش قاینات در سال 1390 تدوین و چاپ نموده است.

7- کتاب فرهنگ آب در خراسان جنوبی را ایشان به اتفاق دکتر مفید شاطری و دکتر میثم رجبی با نظارت دانشگاه بیرجند و به اهتمام شرکت آب منطقه ای خراسان جنوبی پس از دو سال کار میدانی و کتابخانه ای در گستره استان خراسان جنوبی تدوین و در سال 1392 توسط انتشارات فکر بکر بیرجند چاپ شد. این کتاب به معرفی استان خراسان جنوبی، تقدس آب در جهان و خراسان جنوبی، آب در باورهای مردم ، آیین های باران خواهی، آب در ادبیات عامه، توزیع آب در شهرهای قدیم استان، نقش و اهمیت قنات ها و نظام های مدیریتی آن، چشمه ها و چاه ها و سازه های آبی استان خراسان جنوبی می پردازد.

8-کتاب مشاغل سنتی خراسان جنوبی ایشان به اتفاق آقای حسین زنگویی و به اهتمام حوزه هنری استان و در راستای تدوین دانشنامه فرهنگ و تمدن خراسان جنوبی در سال 1393 توسط انتشارات فکر بکر بیرجند چاپ شد که در آن به معرفی بیش از 170 شغل از یاد رفته این استان می پردازد.

ب- پژوهش های حوزه استانی

1 - ریشه یابی نام شهرها و روستاهای شهرستان های قاینات، زیرکوه، سرایان و درمیان به درخواست و نظارت اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در یک کار میدانی و کتابخانه ای

2-تدوین بانک اطلاعات جامع از بقاع متبرکه استان به اتفاق آقای دکتر مفید شاطری و به درخواست و نظارت اداره کل اوقاف و امورخیریه استان خراسان جنوبی

3- بررسی روند مشارکت مردم در تمام انتخابات به تفکیک شهرستان های خراسان جنوبی به در خواست و با نظارت استانداری به اتفاق دکتر مفیدشاطری

4- شناخت عشایر خراسان جنوبی و گردآوری دانش بومی آنها با همکاری دکتر مفید شاطری و به در خواست و نظارت اداره کل امور عشایر خراسان جنوبی

5- تدوین تاریخ جامع خراسان جنوبی که یکی از پرکارترین و زیباترین آثار وی بوده و آماده چاپ می باشد و ان شاءالله به زودی تقدیم هم استانی های عزیز خواهد شد.

6- جشن ها و شادی ها و سوگواری ها و عزاداری های مردم خراسان جنوبی در دو طرح جداگانه و به در خواست حوزه هنری استان در راستای تهیه دانشنامه فرهنگ و تمدن خراسان جنوبی در حال تدوین

ج-پژوهش های حوزه شهرستان قاینات

بررسی تاریخ آموزش در قاینات از آغاز تا امروز به اتفاق دکتر مجید پاکدامن و به در خواست دانشگاه آزاد اسلامی واحد قاینات، بررسی توانمندی هاو راه بردهای توسعه هر یک از بخش های نیمبلوک، مرکزی، سده، زیرکوه و زهان با همکاری دکتر مفید شاطری، بررسی عملکرد 20 ساله دستگاه های اجرایی شهرستان قاینات، پتانسیل های گردشگری شهرستان قاینات، طرح توجیهی ارتقای پترگان زیرکوه به بخش پترگان، معرفی امام زاده سعدالله شاهرخت، 16 سال تلاش برای ارتقای قاینات و چالش ها در تقسیم استان به درخواست آقای قربانی نماینده وقت مردم شریف قاینات و زیرکوه ، گرد آوری تجربیات امداد و نجات در زلزله دلخراش سال 1376 و تهیه دستور العمل دستگاه های اجرایی در زمان وقوع زلزله و چندین طرح پژوهشی دیگر.

برای این استاد گرانقدر آرزوی سلامتی و سربلندی داریم

[ بازدید : 952 ] [ امتیاز : 3 ] [ نظر شما :
]

[ سه شنبه 22 ارديبهشت 1394 ] [ 13:12 ] [ علی اکبر شریف زاده ]

[ ]

ساخت وبلاگ تالار ایجاد وبلاگ عکس عاشقانه فال حافظ فال حافظ خرید بک لینک خرید آنتی ویروس دانلود تک آهنگ انجام پروژه متلب نظافت منزل در تهران پیش بینی نتایج فوتبال خرید ملک در ترکیه انجام پروژه متلب میهن ام پی تری بازی حکم نقاشی ساختمان آپلود عکس نمایندگی پنل پیامک بانک مشاغل شیراز پزشکان متخصص شیراز
بستن تبلیغات [X]